Kolme remonttiryhmän jäsentä oli sanoutunut irti raporttiluonnoksesta: Raili Louhimaa (vas.), Pirkko Rantasuo (sd.) ja Raija Juola (ps.).
Raili Louhimaan mukaan väliraportti oli tehty virkamiestyönä, eikä sen sisältöä ole remonttiryhmän kokouksessa missään vaiheessa hyväksytty. Remonttiryhmään kuuluu eriävän mielipiteen jättäneiden lisäksi Sauli Pramila (kesk.), Oiva Tanskanen (kok.) ja Susanna Rapinoja (saariryhmä).
Raili Louhimaa korostaa, ettei kyse ole riidasta tai sisältöä koskevista syvistä erimielisyyksistä. Hän uskoo, että remonttiryhmä tekee yksimielisen väliraportin, kunhan se saa siihen mahdollisuuden.
Remonttiryhmä on kokoontunut kolme kertaa ja pohtinut kunnan tulevaisuudennäkymiä ja kehittämiskohteita ryhmätöinä. Vaikka Louhimaa pitää tällaista toimintatapaa hyvänä, väliraportin suhteen hän olisi toivonut selkeää kokouskäytäntöä.
– Keskustelu ja päätös ovat kaksi eri asiaa. Johtopäätökset ja toimenpide-ehdotukset tulee päättää kokouksissa. Hallintosäännössä on omat määräykset asiasta.
Louhimaa uskoo, että lautakuntamallin korvaava valiokuntamalli voisi toimia Hailuodossa hyvin: valtuutetut pääsisivät jo varhaisessa vaiheessa valmistelemaan asioita ja kantaisivat päätöksistä myös vastuun.
– Väliraportissa sanotaan, että remonttiryhmä näkisi Kempeleen valiokuntamallin tavoitetilana. Itse en ole tästä aivan samaa mieltä. Kuntien haasteet ovat isossa ja pienessä kunnassa erilaisia. Voisiko Hailuodossa olla jokin oma valiokuntamalli, Louhimaa pohtii.
Myös muita raportin sisältöön liittyviä asioita osa remonttiryhmän jäsenistä olisi painottanut eri tavalla.
– Raportista puuttui joitakin sellaisia asioita, joita minun mielestäni siinä pitäisi olla: henkilöstön aseman kehittäminen, elinkeinopolitiikka ja kuntalaisten vaikuttamismahdollisuudet. Mutta nämä ovat vain minun näkemyksiäni, Louhimaa korostaa.
Väliraportissa väläytetään myös mallia, jossa kunnanjohtajan sijaan valittaisiinkin pormestari. Pormestari olisi päätoimisena luottamushenkilönä toimiva kunnanhallituksen puheenjohtaja.
– Epäilyttää, toimisiko pormestarimalli näin pienessä kunnassa. Tätä asiaa ei ole vielä riittävästi selvitetty, että siihen voisi ottaa kantaa. Pitää vielä keskustella.
Remonttiryhmä valmistelee väliraportin nyt uudelleen 19.-20. lokakuuta pidettävän valtuustoseminaarin käsiteltäväksi. Ryhmän työlistalla on tälle syksylle kunnan organisaatioyksiköiden johtajien haastattelut sekä toimintaprosessien ja talouden pohdinta.
– Meillä on myös käytössä asukastyytyväisyyskyselyn sekä henkilökunnalle ja yrittäjille suunnattujen kyselyjen tulokset. Toivoisin, että myös ne käytäisiin vähän tarkemmin läpi.