Yleiskilpailun voitto irtosi ojaanajosta huolimatta
Neste Oil Revonlahti -rallia ajettiin kuuden erikoiskokeen ja 196 kilometrin verran lauantaina.
Liminkalaisen Vanhalan perheen pojat olivat varanneet hyvän katsomopaikan Rantakylän erikoiskokeen alkupäässä. Isä Kalle seuraa tulijoita lähtölista kädessä.
Hän odottaa erityisesti loppupään legendaarisia ralliautoja, Toyota Starletteja ja Ford Escortteja, joiden menoa tuli nuoruusvuosina seurattua.
– Niissä on sitä tunnelmaa, Vanhala kertoo.
Pojat Ville ja Roope syttyvät autojen ärhäkkäisiin ääniin. Myös vauhdin kokee erikokoiskokeen varrella telkkaria paremmin. Rallikuskin ammatti ei ole poissuljettu uravalinta tulevaisuudessa.
Kauempana erikoiskokeella katsomosta erottuu kaksi katsojaa. 16-vuotiaalle Laura Jaakolalle ja 17-vuotiaalle Lucia Navarrolle moottoriurheilu on tuttua. Jaakola on kiertänyt kisoja ralliautoilija-isänsä mukana pienestä asti.
– Kierreltiin ympäri Suomea tiimin linja-autolla. Se oli mukavaa, mutta itse en ole vielä uskaltautunut ralliauton rattiin, Jaakola kertoo.
Tytöt ovat harvinainen näky niin varikoilla kuin kisaamassakin. Lauantaina starttasi ainoastaan yksi naispuolinen juniorikuski.
Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!