– Ei meitä jännittänyt yhtään etukäteen. Tämä on ollut ihan kivaa. Olemme leikkineet, syöneet, värittäneet tehtäviä ja piirtäneet, pöydän ääressä istuneet Eedit Kuisma, Roosa Pulkkanen ja Pipa Mustaniemi kertovat.
Eskariryhmän vetäjä, lastentarhanopettaja Johanna Kokko sen sijaan oli tyytyväinen uusiin tiloihin. Tosin tähänkin asti ryhmä on toiminut Linnukan päiväkodissa, eivätkä entisetkään tilat vanhat olleet.
– Tästä syksystä lähtien kaikki esikoululaiset ovat kuitenkin samassa kerroksessa. Se tekee etenkin ryhmien yhteisestä toiminnasta helpompaa. Viikoittaiset opettajien palaverit ja juhlien järjestämiset hoituvat tarvittaessa nopeasti, hän toteaa.
Toiseen kerrokseen sijoittuvien tilojen valmistuminen tarkoittaa myös sitä, että Linnukan päiväkoti on nyt kokonaan valmis. Tontilla ei siis nähdä rakennuskoneita ja -miehiä vähään aikaan, mikä osaltaan rauhoittaa päiväkodin toimintaa.
Tilojen lisäys on nostanut myös päiväkotilasten ja ryhmien määrää, kun ensimmäisessä kerroksessa toimineet kotieskarilaiset ja avoimen varhaiskasvatuksen kerhot siirtyivät yläkertaan. Heiltä vapautuneisiin tiloihin saatiin yksi päiväkotiryhmä lisää.
Enimmillään päiväkodissa on nyt 192 lasta ja ryhmiä yhteensä yhdeksän. Lisäksi Linnukan päiväkodissa toimivat kaksi avoimen leikkikerhoa ja yksi perhekerho.
Henkilöstömäärään päiväkodin laajennus on tuonut myös pienen lisäyksen. Tällä kaudella työntekijöitä on 33.
Linnukan päiväkoti koti on ollut toiminnassa nyt neljä ja puoli vuotta. Vielä suunnitteluvaiheessa vanhemmat olivat kovastikin huolissaan päiväkodin suuruudesta. Se keskustelu kuitenkin loppui toiminnan alettua nopeasti aluepäiväkodinjohtaja Sari Kärkkäisen mukaan.
– Toimintaa koskevat ratkaisut onnistuivat hyvin. Porrastimme esimerkiksi ulkoiluajat niin, että pienten lasten päiväuniaikana isommat lapset ovat ulkona.
Päiväkodin toiminta on osoittautunut myös turvalliseksi. Sari Kärkkäisen mukaan isompia tapaturmia tai lasten katoamisia ei ole tapahtunut yhtäkään.
– Linnukassa on ollut alusta alkaen hyvä ja innostunut meininki. Henkilökuntaa, vanhempia ja yhteistyökumppaneita on kiittäminen siitä, että yksikön toiminta on lähtenyt hyvin liikkeelle.