Esitys: Liminka purkaa lak­kau­te­tut kou­lu­kiin­teis­töt

Sama kohtalo edessä myös Ala-Temmeksen vanhainkodilla, jos se ei käy kaupaksi

Rantakylän koulu on yksi lakkautettavista kouluista. Kunnanhallitus käsittelee koulurakennuksen kohtaloa maanantaina.
Rantakylän koulu on yksi lakkautettavista kouluista. Kunnanhallitus käsittelee koulurakennuksen kohtaloa maanantaina.

LIMINKA Kunnanhallitus käsittelee maanantaina tyhjien ja lähitulevaisuudessa tyhjentyvien kunnan kiinteistöjen kohtaloa.

Kunnanjohtaja Pekka Rajalan esitys on, että Lakeuden koulu puretaan ja tontti myydään. Rantakylän koulukin purettaisiin, mutta tontti jatkokehitettäisiin virkistyskäyttöön. Ketunmaan koulu puolestaan myytäisiin sellaisenaan purettavaksi.

Kedonperän päiväkotirakennus purettaisiin ja tontti menisi jatkokehittelyyn hyvän sijaintinsa vuoksi.

Ala-Temmeksen vanhainkodin kiinteistö asetettaisiin julkiseen myyntiin. Mikäli kauppoja ei synny, rakennus purettaisiin ja määräala säilytettäisiin. Sitä vuotaisiin jatkovuokrata esimerkiksi maanviljelijöille.

Tekninen johtaja Simo Pölläsen mukaan vanhainkotikiinteistössä on tehtävä laajat sisäilmatutkimukset. Jos Lakeuden koulurakennus myytäisiin, vaatisi kiinteistö myös sisäilmatutkimuksia. Sama tilanne on Rantakylän koululla.

Hallintosäännön mukaan kunnanhallitus voi myydä kunnan kiinteää omaisuutta 500 000 euroon asti.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä