Lakeuden seudun Facebook-puskaradioryhmissä on tehty useita päivityksiä ovelta ovelle kulkevista ”kaupustelijoista”. Tekstien alle on syntynyt tämän jälkeen kymmenien kommenttien ketjuja, joissa kerrotaan samanlaisista kokemuksista. Usea kirjoittaa henkilöstä, joka sanoo olevansa köyhä opiskelija.
Sosiaalisen median kanavissa kirjoittamisen lisäksi kansalaiset ovat ilmoittaneet asiasta poliisille soittamalla hätänumeroon.
Oulun poliisilaitoksen ylikomisario Jyrki Kivirinnan mukaan ilmoituksia on tullut tähän mennessä jonkin verran.
Hänen mukaansa yhteneväisenä piirteenä ilmoituksien kuvauksissa on ollut kaupustelijoiden ulkoasu – oveen koputtajalla on ollut päällään huomioliivi.
– Minulla on myös omakohtainen kokemus tästä. Samanlaiseen huomioliiviin pukeutuneita henkilöitä kävi minunkin kotiovellani.
Lue lisää 4.3. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!