En­sim­mäi­nen huol­to­ase­man yh­tey­des­sä toimiva bio­kaa­su­ase­ma avautuu Ala-Tem­mek­sel­le – ja­ke­lu­kon­tit toi­mit­taa li­min­ka­lai­nen Jahotec Oy

Liminka
Jahotecin havainnekuva uudesta biokaasun jakeluasemasta löytyy Ala-Temmeksen SEO:lta.
Jahotecin havainnekuva uudesta biokaasun jakeluasemasta löytyy Ala-Temmeksen SEO:lta.
Kuva: Tiina Haapalainen

Suomalainen Energiaosuuskunta SEO on alkanut rakentaa ensimmäisiä biokaasun jakeluasemia Oulun seudulle. Kaksi asemaa sijoittuvat Ala-Temmeksen ja Kaakkurin SEO:ille.

Samalla SEO avaa ensimmäisenä polttoaineyhtiönä jakelutoiminnan.

– Tiettävästi meille on tulossa ensimmäiset fossiilisten polttoaineyhtiöiden biokaasun jakeluasemat. Sen enempää St1, ABC, Teboil kuin Nestekään eivät ole vielä avanneet niitä, puhelimitse haastateltu SEO:n toimitusjohtaja Arto Viljanen toteaa.

Ensimmäisistä biokaasun jakeluasemista Suomessa ei kuitenkaan ole kyse. Oulun seudullakin Gasumin jakeluasemia on jo Oulussa Ruskossa ja Limingantullissa.

SEO:n päätös ensimmäisten biokaasun jakeluasemien sijoittamisesta Oulun seudulle perustui Viljasen mukaan maantieteeseen. Oulun seudulla asemat ovat puolivälissä Suomea.

– Jostakin on vain lähdettävä liikkeelle.

Lue lisää 15.1. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä