Ei pö­nöt­täen, vaan yhdessä iloiten

Temmeksen MLL vietti 20-vuotisjuhlaa

Maatalon elämää -näytelmässä eläimet saivat aikaan melkoista vipinää. Ensiesityksensä Temmeksellä saaneessa näytelmässä kaikkia rooleja esittänyt näyttelijä Tuija Nuojua kiirehti vielä samana päivänä Kempeleeseen esiintymään. MLL:n Temmeksen yhdistyksen puheenjohtaja Anita Junttila totesi Temmekseltä löytyvän me-henkeä.
Maatalon elämää -näytelmässä eläimet saivat aikaan melkoista vipinää. Ensiesityksensä Temmeksellä saaneessa näytelmässä kaikkia rooleja esittänyt näyttelijä Tuija Nuojua kiirehti vielä samana päivänä Kempeleeseen esiintymään.
Maatalon elämää -näytelmässä eläimet saivat aikaan melkoista vipinää. Ensiesityksensä Temmeksellä saaneessa näytelmässä kaikkia rooleja esittänyt näyttelijä Tuija Nuojua kiirehti vielä samana päivänä Kempeleeseen esiintymään.
Kuva: unknown

TYRNÄVÄ Temmeksellä perinnepäivän yhteydessä vietettiin myös Mannerheimin lastensuojeluliiton Temmeksen yhdistyksen syntymäpäivää. Yhdistys perustettiin kesäkuussa 1996.

Isompaankin juhlaan olisi saattanut olla aihetta, jollei Temmeksen MLL:n toimintaa olisi lopetettu 1970-luvun puolivälissä. Lähellä oli, ettei viikonloppuna vietetty 95-vuotiaan yhdistyksen juhlaa.

– Temmekselläkin MLL:n yhdistys perustettiin alunperin 1920-luvulla. Kävi kuitenkin niin, että toiminta hiipui 1970-luvulla. Lopulta Väinö Toppila oli kantanut yhdistyksen paperit MLL:n toimistolle Ouluun ja oli sanonut vasta tehtävässään aloittaneelle toiminnanjohtajalle, että yhdistys pitää lopettaa. Ja niin kävi.

Uuden yhdistyksen tarve syntyi parikymmentä vuotta myöhemmin. Temmekselle alkoi 1990-luvulla muuttaa uusia asukkaita ja etenkin lapsiperheitä. Perheille suunnatulle toiminnalle oli siis tarvetta.

Muuttaneiden joukossa oli myös syksyllä 1995 esikoistaan odottanut Helena Ojanperä. Hän ihmetteli naapurilleen, missä Temmeksellä voisi tutustua ja tavata muita nuoria perheitä. Samaa miettivät myös Mia ja Kaija.

Kolmikko päätti aloittaa perhekahvilatoiminnan ja pian he huomasivat, että sen pyörittämiseksi tarvittiin yhdistystä.

– Koska MLL oli ”joten kuten tuttu”, he ottivat yhteyttä Pohjois-Pohjanmaan piiritoimistoon. Kesäkuussa 1996 muutaman puhelun ja tapaamisen jälkeen pidettiinkin yhdistyksen perustava kokous, Anita Junttila kertaa yhdistyksen perustamisvaiheita.

Perhekahvilatoiminta kiinnosti äitejä heti alusta lähtien. Viimeisen kahden vuoden aikana perhekahvilan toiminta on kuitenkin ollut hiipumaan päin. Anita Junttilan mukaan syynä on ollut vetäjän puute.

– Tarvitsisimme siihen äidin ja lapsen, jotka olisivat valmiita hoitamaan kahvilaa.

Tilalle on kuitenkin tullut muuta, korvaavaa toimintaa. Äidit ja lapset ovat kokoontuneet liikuntakerhoon koulun saliin. Kerhosta ei ole haluttu tehdä muodoltaan liian tiukkaa, vaikkakin yksi selkeä sääntö kerhossa on. Lapset eivät tule paikalle ilman vanhempaa.

Liikuntakerhon ohjelma vaihtelee joka kerta. Äidit ovat kukin vuorollaan vetäneet lapsille liikuntatuokioita. Toiminta perustuu vapaaehtoisuuteen. Ja vapaaehtoisuus ja yhdessä porukalla tekeminen on siitä lähtien leimannut yhdistyksen toimintaa.

– Meillä on ollut ajatuksena, että jokainen tekee mitä jaksaa tai haluaa. Porukalla tehdään, ja jos joku ei halua tai jaksa, niin se ei haittaa. Jokainen tulee mukaan silloin kun on voimia. Ja kun niitä ei ole, nukutaan. Näin yhdessä toimien ja vastuuta kantaen kylällä on ollut pysyvää toimintaa perheille vuosi toisensa jälkeen, Anita Junttila toteaa kiitollisena.

Juhlapäivää 20-vuotiaan yhdistyksen vetäjät halusivat viettää toiminnan merkeissä.

– Kymmenen vuotta sitten järjestimme juhlan, jossa tarjoiltiin kakkua ja jaettiin kunniamerkkejä. Sinne ei kuitenkaan tullut kovin paljon kyläläisiä. Tällä kertaa halusimmekin järjestää erilaisen ja vähän rennomman juhlan. Emme halunneet pönöttää, Anita Junttila kertoo.

Niinpä kotiseututalolle järjestettiin lapsille sopiva teatteriesitys. Sellainen löytyi läheltä Kempeleestä Nuojuan Teatteripajasta. Tuija Nuojuan esittämä Maatilan elämää -näytelmä sai ensiesityksensä lauantaina Temmeksen kotiseututalolla.

Temmeksen MLL:n tavoitekin toteutui. Väkeä tuli paljon paikalle, ja Martan maatilan elämää ja eläimiä sekä parhaan maatilan palkinnon metsästämistä seurasi täpötäysi katsomo.

Suosio sai Anita Junttilan miettimään jo tulevaa talvea.

– Ehkäpä saamme järjestettyä perheille talvitapahtuman, yhteistyössä kotiseutuyhdistyksen kanssa. Saimmehan kotiseutuyhdistykseltä syntymäpäivälahjaksi yhden päivän museolla.

Ilmoita asiavirheestä