Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Eh­do­tus: Tyr­nä­väl­le Valon ja lämmön puisto

Tyrnävällä on paljon kaunista, suorastaan ainutlaatuista, kuten Myllykirjasto ja liikenneympyrän keskelle sijoitettu taideteos. Silti kaipaan jotain lisää, sellainen on ihmisluonto ja kauneuden kaipuu.

Vanhan pappilan viereisellä nurmialueella oli lapsuudessani luonnonniitty, päivänkakkaroita, niittyleinikkejä ja paljon perhosia. Keskellä kulki polku.

Sittemmin se muutettiin puistoksi. Tuli istutuksia ja penkit, luonnonkukat ja perhoset katosivat.

Tätä kesti useamman vuoden kunnes taas muuttui mieli ja visionäärit. Hyvään kasvuun päässeet istutukset ja penkit saivat väistyä, keksittiin haluta kukkaniitty takaisin. Se onnistui keinotekoisesti parina kesänä, aitoa luonnonkukkaniittyä kun ei noin vain saada aikaiseksi (eikä takaisin). Mennyt hellekesä sinetöi epätoivoisen yrityksen ja keskellä Tyrnävää, parhaimmalla paikalla, on nyt paljas ja tyly nurmikkoalue.

Toivon asianomaisen kunnan edustajan lukevan tämän mielipiteen kuntalaisaloitteena.

Nurmialuetta tulisi kehittää puistoksi joka kutsuu istumaan ja viettämään aikaa, pelaamaan mölkkyä ja muita puistopelejä. Kustannusten säästämiseksi toteutuksen kunta voisi tehdä yhdessä kuntalaisten kanssa siten, että jokainen kuntalainen voisi halutessaan istuttaa alueelle oman puun, pensaan tai perennan. Annettua istutussuunnitelmaa noudattaen, tietysti. Kunta kustantaisi penkit, pari pöytää ja tietysti roskakorit ja huolehtisi istutusten hoidosta sekä alueen kunnossapidosta kuten ruohonleikkuusta. Jäätelökioski löytyy vierestä jo valmiiksi ja pientä retkievästä saa viereisestä kaupasta.

Sijaintinsa puolesta nimi olisi Tyrnävän Keskuspuisto, mutta tottakai nimi kilpailutettaisiin kuntalaisilla. 10 kivointa ehdotusta julkistettaisiin ja niistä sitten jokainen saisi äänestää omaa suosikkiaan.

Talvi. Loppuuko hauskuus, palelluttaako pakkanen paatuneimmankin puistoilijan? Rohkenen väittää, että talvella me kaikki kaipaamme samaa asiaa: valoa ja lämpöä.

Mieleeni on painunut uudenvuodenaattona 2016 alueelle ilmestyneet lyhdyt. Tilataideteos oli kertaluontoinen, valitettavasti. Siitä muistosta syntyi ajatus, että muutama Keskuspuiston puista ja pensaista voisi olla valaistu ja sen lisäksi sinne saisi tuoda jäälyhtyjä. Jäälyhtyjen teko ei paljon maksa ja ne ovat yksinkertaisen, talvisen kauniita. Lyhtyihin saisi kuka tahansa tuoda kynttilän palamaan, ei nekään kovin hintavia ole.

Valon ja Lämmön Puisto keskellä Tyrnävää, tietääkseni vastaavanlaista ei löydy.

Voisiko joku kunnan puolesta kommentoida tätä ideaa tällä samalla palstalla, kiitos.