Ap­ril­lia: Me­ri­sil­taa ei olla muut­ta­mas­sa ra­vin­to­la­lau­tak­si – ai­na­kaan tiet­tä­väs­ti

Hailuoto Oulunsalo
Tällaisen havainnekuvan Kauko Ervasti piirsi tulevasta "ravintolalautasta".
Tällaisen havainnekuvan Kauko Ervasti piirsi tulevasta "ravintolalautasta".
Kuva: Havainnekuva: Kauko Ervasti

Aprilliaamuna kerroimme Rantalakeuden verkkosivuilla, että kahvila-ravintolayrittäjät Kauko ja Jouko Ervasti olisivat yhteistyökumppaneidensa kanssa ostamassa Merisiltaa ja mahdollisesti myös Meriluotoa perustettavan varustamoyhtiön nimiin. Väitimme myös, että Hailuodon kuntakin olisi jollakin osuudella mukana varustamoyhtiössä.

Kuten lukijat hoksasivatkin, kyseessä oli aprillipila. Ainakaan Rantalakeuden tietoon ei ole tullut lautan ostamisesta kiinnostuneita tahoja. Autolautat jäävät toimettomiksi, kun Hailuodon kiinteä yhteys valmistuu loppuvuodesta 2026.

Jutun kirjoittajaksi olisi voinut perustellusti merkitä myös Kauko Ervastin, sillä niin huolella hän paneutui jutun yksityiskohtiin lautan telakointien, remontoimisten ja hyttien myyntihintojen suhteen. Hän myös halusi piirtää havainnekuvan tulevasta "ravintolalautasta".

Toivottavasti aprillipilamme sai edes muutaman suun hymynvirneeseen.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä