Antti sai Pipon avulla potkua työn­ha­kuun

Lumijokinen nuori putkiasentaja löysi alansa töitä

Lumijoki Putkiasentaja Antti Mikkola (21) vastaa puhelimeen Keravalta. Vielä muutama kuukausi sitten opiskelunsa päättänyt lumijokinen nuorimies ihmetteli, mistä löytäisi työnsyrjää. Nyt hän paiskii töitä hiki hatussa.
Lumijokinen Antti Mikkola on tyytyväinen, että löysi työpaikan liminkalaisesta yrityksestä. Työmaa löytyy tällä hetkellä Keravalta.
Lumijokinen Antti Mikkola on tyytyväinen, että löysi työpaikan liminkalaisesta yrityksestä. Työmaa löytyy tällä hetkellä Keravalta.
Kuva: Joku

– Valmistuin putkiasentajaksi ollessani varusmiespalveluksessa. Armeijan jälkeen olin puoli vuotta työttömänä. Kun olin yhteydessä etsivän nuorisotyön työntekijään, hän kehotti ottamaan yhteyttä Pipo2-hankkeen Antti Vainiokankaaseen.

Pipo2 – Menolippu työelämään -hanke edistää Hailuodon, Kempeleen, Limingan, Lumijoen ja Tyrnävän alueen nuorten työllistymistä.

Sen projektipäällikkönä toimivan Vainiokankaan kanssa Mikkola ryhtyi kartoittamaan työllistymismahdollisuuksiaan.

– Ensin kirjoitimme uusiksi CV:ni ja laitoin myös uuden sähköpostiosoitteen. Sitten katsoimme oman alan vapaita työpaikkoja työvoimatoimiston sivuilta, Mikkola kertaa.

– Kun työvoimatoimiston kautta ei työpaikkaa löytynyt, Antti ehdotti että alan käymään läpi lähialueen firmoja ja vaikka soitan jokaiseen, jos työpaikkaa ei muuten löydy.

Mikkola teki työtä käskettyä ja soitti muiden muassa liminkalaiseen LVI Klaavoon. Aluksi sieltä ei työpaikkaa luvattu, mutta juhannuksen tietämillä Mikkolalle tuli yrityksestä kysely, vieläkö hän työtä vailla. Mikkola sanoi olevansa edelleen kiinnostunut työpaikasta.

– Kun paperiasiat saatiin kuntoon, kesti viikon tai kaksi, niin olin jo töissä.

Mikkola tekee reissutöitä ja on viihtynyt hyvin. Hän uskoo, ettei olisi löytänyt työpaikkaa ilman Pipo2-hanketta ja Vainiokankaan apua.

– Yrityksiin soittaminen ja itsestään puhuminen oli hankalaa. Antti osasi auttaa ja rohkaista ottamaan yhteyttä. Sain muutenkin paljon rohkeutta hoitaa asioita ja tarttua kiinni tilanteisiin.

Mikkolan mielestä monen voivat hänen tapaansa arkailla suotta suoraa yhteydenottoa. Häntäkään ei tylytetty tai kohdeltu epäystävällisesti ainoassakaan yrityksessä.

Pipo2 – Menolippu työelämään -hanke on löytänyt töitä usealle lumijokiselle nuorelle. Hankkeen tavoitteena on muun muassa alentaa nuorisotyöttömyyttä ja lisätä alueen yrittäjien tietoa ammatillisesta koulutuksesta ja julkisista työllistymisen tukipalveluista.

Valmistumisensa jälkeen työttömiksi jäävät nuoret eivät usein halua lähteä kotikunnastaan muualle työnhakuun.

Tämä ilmiö on tuttu esimerkiksi Lumijoella. Hanke yrittää aktivoida etenkin tällaisia nuoria.

– Lumijoella lokakuussa järjestetty Lumitöitä-tapahtuma saavutti hyvin kunnan työttömiä. Kävijöitä oli nelisenkymmentä, ja vanhimmat työnhakijat ohjautuivat Oulun kaupunkiseudun työllisyyspalveluiden pariin.Tarkoitus on, että tapahtumasta tulee vuotuinen perinne, kertoo Antti Vainiokangas.

Vainiokangas pitää erityisen hyvänä sitä, että Lumijoen tapahtumassa toimijoita oli paikalla niin laajalla rintamalla: yritysten lisäksi paikalla oli kunnanjohtaja, sosiaalitoimen ja nuorisotyön edustajia, ,järjestöjä, työllistymishankkeita, oppilaitoksia ja TE-toimiston väkeä.

Vaikka tekemätöntä palkkatyötä olisikin, työnantajat ja -tekijät eivät aina kohtaa. Yrittäjillä ei välttämättä ole aikaa eikä aina tietokaan, mistä löytäisi sopivan työntekijän. Työtä vailla olevat taas saattavat jäädä odottelemaan, että työpaikka löytyisi TE-toimiston tai julkisten työpaikkailmoitusten kautta.

–Suurin osa, jopa yli 70 prosenttia työpaikoista on uinuvia. Koitamme auttaa toimijoita löytämään toisensa.

Oulun Palvelualan oppilaitoksella Oulussa järjestetään 29. marraskuuta Siistiä ja makeeta –tapahtuma, jota Pipo 2 –hanke on mukana järjestämässä. Tapahtumassa on tarjolla työ- ja etenemismahdollisuuksia puhtaanapito- sekä hotelli-, ravintola- ja catering-aloilta. Limingassa taas järjestetään 14. joulukuuta ja Tyrnävällä vuoden alussa oma rekrytapahtumansa sekä OSAO:n Kempeleen yksikössä logistiikka- ja maarakennusalan tapahtuma tammikuussa.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä