Kunnanhallituksen puheenjohtaja Antti Ollikainen (kesk.) oli äänestyksestä yllättynyt ja harmissaan. Hän olisi toivonut, että lisämäärärahaa olisi esitetty jo palvelu- ja resurssivaliokunnissa sekä kunnanhallituksessa. Valiokuntien ja kunnanhallituksen pohjaesitykset olivat kuitenkin yksimielisiä, eikä kukaan esittänyt kesätyösetelin käytön laajentamista.
Nuorisovaltuuston aloitteeseen hallitus pyysi ohjausta ainoastaan palveluvaliokunnalta, joka kannatti sitä yksimielisesti. Resurssivaliokunnalta ohjausta ei pyydetty.
”Palveluvaliokunta. Pöytäkirja 18.09.2018 Pykälä 5. Palveluvaliokunnan ohjaus: Palveluvaliokunta lämpimästi kannattaa kesätyösetelin saavien ikäluokkien laajentamista 16 vuotta täyttäville.”
Kunnanhallitus käsitteli asiaa ja suhtautui siihen myönteisesti. Myös vastaava virkamies kannatti hyväksyntää. Eli lisämäärärahaa esitettiin kaikissa toimielimissä ja käytön laajentamista kannatettiin.
”Kunnanhallitus. Pöytäkirja 24.09.2018 Pykälä 287. Sivistys- ja hyvinvointijohtaja: Esitän, että kunnanhallitus hyväksyy palveluvaliokunnan esityksen mukaisesti aloitteeseen annetun vastineen.
Kunnanjohtaja: Kunnanhallitus toteaa, että lähtökohtaisesti kesätyösetelin laajentaminen kahdelle ikäluokalle on palveluvaliokunnan ohjauksen mukaisesti kannatettavaa, mutta laajentamisen ajankohta/vuosi tulee käsitellä/päättää osana talousarvion 2019 kokonaisuutta.”
Ollikainen vertaa, että kesätyöseteliin varatulla summalla olisi voinut esimerkiksi palkata kaksi lähihoitajaa vanhuspalveluihin tai pari sosiaaliohjaajaa lastensuojeluun tai vammaispalveluihin.
Kannattaa huomata, ettei talousarviossa esitetty näiden tai muidenkaan uusien työntekijöiden palkkaamista. Talousarviosta ei otettu mitään pois, ainoastaan vuodelle 2019 arvioidun positiivisen tuloksen määrää pienennettiin.
Tämä tapaus jättää valitettavasti pienen särön Kempeleen päätöksentekokulttuuriin.
Nuorisovaltuuston aloitteen mukaisen määrärahan poisjättämisestä vuoden 2019 talousarviosta tiedotettiin valtuustossa vasta marraskuun kokouksessa, joten valmistellun lisäysesityksen teko oli mahdollista vasta joulukuun kokouksessa. Asiasta päätettiin demokraattisesti äänestämällä.
Jos Kempeleen ”ehjä” päätöksentekokulttuuri on ollut vuosikausia sitä, että suurin puolue päättää yksinkertaisella enemmistöllä asiat hallituksessa (ja aikaisemmin myös valtuustossa), eikä muilla ryhmillä tule olla niihin mitään sanomista, niin jo demokratian toteutumisen vuoksi tämä ”särö” Kempeleen päätöksentekokulttuuriin mielestäni tarvitaan. Tämä oli ensimmäinen ja ainoa äänestys valtuustossa tänä vuonna ja siitä ollaan harmissaan?!
Kokoomuksen valtuustoryhmän puolesta