Aliz pääsi en­si­len­nol­le Tuk­hol­maan – reitti Oulusta Osloon pas­sai­si hänelle vielä pa­rem­min

– Tervetuloa takaisin, toivottivat oululaiset Tukholma-Oulu -yhteydelle

Aliz Haakonsen-Toth oli yllättynyt kuullessaan olevan mukana uudelleen avatun reitin ensilennolla. Anders Wahlström, Päivi Laajala ja Jani Jolkkonen saivat kunnian katkaista nauhan. Kolmen vuoden tauon jälkeen SAS lentää taas Oulusta Tukholmaan.
Aliz Haakonsen-Toth oli yllättynyt kuullessaan olevan mukana uudelleen avatun reitin ensilennolla.
Aliz Haakonsen-Toth oli yllättynyt kuullessaan olevan mukana uudelleen avatun reitin ensilennolla.
Kuva: Heli Rintala

Kolme vuotta ehti kulua, ennen kuin SAS avasi uudelleen reittilennot Oulun ja Tukholman välille. Niiden vuosien aikana sekä Finnavia, Business Oulu että Visit Oulu pitivät aktiivisesti yllä keskusteluyhteyttä SAS:n johdon kanssa. Keskustelujen aiheena oli tietenkin Oulun ja Tukholman lentoyhteys.

Keväällä SAS oli tehnyt päätöksensä, ja marraskuisena maanantai-iltapäivänä lennettiin neitsytlento Oulusta Arlandaan.

– Suomi on SAS:lle tärkeä markkina-alue, joten on ilo palata takaisin Ouluun. Aloitamme neljällä viikkottaisella lennolla, ja maaliskuussa investoimme lisää, kun lentojen määrä Oulun ja Tukholman välillä kolminkertaistuu, sanoi SAS:n Ruotsin ja Suomen myyntijohtaja Anders Wahlström.

SAS on rakentanut lentoaikataulunsa sellaisiksi, jotka mahdollistavat pitkät työpäivät. Samalla avautuvat jatkoyhteydet tärkeimpiin kohteisiin Skandinaviassa ja Keski-Euroopassa.

– Me yhdistämme Oulun maailmaan ja maailman Ouluun, Wahlström sanoo.

Tällä hetkellä Oulusta pääsee Tukholmaan maanantaisin, keskiviikkoisin, perjantaisin ja sunnuntaisin, mutta maaliskuun viimeisestä päivästä lukien viikottaisin lentoja on jo kaksitoista. SAS lentää reittiä 90-paikkaisilla Bombardier CRJ 900 -koneilla. Lentojen operattorina toimii Cityjet.

Me yhdistämme Oulun maailmaan ja maailman Ouluun.

Portilla 17 lentoa Tukholmaan odottava unkarilais-norjalainen Aliz Haakonsen-Toth ei ollut tietoinen siitä, että hän pääsee avajaislennolle.

– Matkustan paljon ja kuulin kyllä jo jokin aikaa sitten, että uusi reitti Oulusta Tukholmaan avataan. Mutta en tiennyt, että se tapahtuu juuri tänään, Oslossa asuva ja IT-alalla työskentelevä nainen kertoo.

Haakonsen-Tothin toi Ouluun rakkaus. Hän kertoo käyvänsä kaupungissa säännöllisesti, muutaman kerran kuukaudessa.

– Uusi reitti ei minua varsinaisesti hyödytä, sillä pääsen Oslosta Ouluun näppärämmin Helsingin kautta. Mutta nyt olen menossa Tukholmaan konferenssiin, joten tämä lento sopii minulle oikein hyvin.

– Olisi kyllä tosi hienoa, jos avattaisiin vielä reitti Oulun ja Oslon välille, Haakonsen-Toth nauraa.

SAS on Ouluun erittäin tervetullut.

Oulun kaupunginjohtaja Päivi Laajala luonnehti 5. marraskuuta ”ilon päiväksi”.

– SAS on Ouluun erittäin tervetullut. Tämän reitin avaaminen on tärkeää paitsi yrityksille, investoijille, yliopistolle ja ammattikorkeakoululle, myös lomailijoille ja matkanjärjestäjille, Laajala sanoi ja kiitteli Finaviaa ja SAS:a hedelmällisestä yhteistyöstä.

Finavian verkostoliiketoiminnan johtaja Jani Jolkkonen näkee lentoliikenteen tulevaisuuden valoisana.

Matkustajamäärät ovat viime vuosina kasvaneet kaikilla lentoasemilla, ja Oulun esimerkin valossa tulevaisuus näyttää hyvältä.

Oulun lentoasema on Finavian toiseksi vilkkain, ja tänäkin vuonna sen ounastellaan ylittävän miljoonan matkustajan rajan.

Asiakastyytyväisyyskyselyissä Oulun lentoasema on arvioitu erinomaiseksi.

Uusi reitti helpottaa merkittävästi pohjoispohjalaisten yritysten kansainvälistymistä.

Markkinointipäällikkö Pauliina Pikkujämsä Business Oulusta huomauttaa, että monelle pohjoissuomalaiselle yritykselle hyvä saavutettavuus on elinehto. Samaa tähdentää Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjien puheenjohtaja Jussi Riikonen.

– Uusi reitti helpottaa merkittävästi pohjoispohjalaisten yritysten kansainvälistymistä. Asiakkaita ja yhteistyökumppaneita on tavattava välillä henkilökohtaisestikin eikä vain skype- tai sähköpostiyhteyden kautta, Riikonen huomauttaa.

Pikkujämsä arvelee, että lentoreitin avaaminen ruokkii monenlaista muutakin aktiivisuutta Oulun seudulla.

– Uskon, että SAS:kin on huomannut elinkeinoelämän kasvavan kiinostuksen Ruotsin markkinoita kohtaan, koska tekee näin merkittävän investoinnin. Meidän tehtävämme on markkinoida Oulua, ja kun aikaikkuna on oikea, yritykset tekevät ratkaisunsa. Tavoitteiden eteen on vain jaksettava tehdä pitkäjänteistä työtä.

Sitä työtä Pikkujämsä jatkoi vielä keskiviikkona, kun kolmellekymmenelle pohjoissuomalaiselle yritykselle järjestettiin yritystapahtuma, jonka teemana oli Ruotsin ja muun Skandinavian markkinat.

Yrittäjille toi tervehdyksensä myös SAS:n myyntijohtaja Anders Wahlström.

Ilmoita asiavirheestä