Ala-Tem­mek­sen van­hain­ko­ti ma­ta­lak­si, mikäli Mu­seo­vi­ras­to suo

Huutokauppa ei tuottanut tulosta– lämmöt pistettiin poikki välittömästi

LIMINKA Ala-Temmeksen vanhainkodin päärakennus jätetään kylmilleen välittömästi ja kiinteistö puretaan vuonna 2019 tai 2020, mikäli Museoviraston lausunto on puoltava. Näin linjasi kunnanhallitus.

Vanhainkotirakennusta on yritetty myydä purkukuntoisena kolme kertaa erilaisilla huutokauppasivustoilla.

Jokaisella kierroksella korkein tarjous on ollut edellistä pienempi. Ensimmäisessä huutokaupassa korkein tarjous oli 3 000 euroa ja toisessa 2 150 euroa.

Viimeisimmän huutokaupan korkein tarjous oli lappeenrantalaisen, juures-, vihannes-, marja- ja hedelmätukkukauppaan erikoistuneen Scandinavian Berry Oy:n 1 500 euroa.

Rakennuksen kerrosala on 2 145 neliötä. Huutokauppailmoituksissa on mainittu sisäilmatilanteen olevan heikko.

Rakennuksen ylläpitokulut ovat tällä hetkellä 20 000 - 30 000 euroa vuodessa. Kiinteistö on pidetty lämpimänä myynnin ajan, jotta laajoilta rakennevaurioilta vältyttäisiin.

Ala-Temmeksen vanhainkoti on arvioitu maakunnallisesti arvokkaaksi maakuntakaavassa. Lisäksi se sijaitsee valtakunnallisesti arvokkaassa rakennetussa kulttuuriympäristössä. Siksi rakennusta ei saa purkaa ilman pakottavaa sytä.

Päärakennus on rakennettu alunperin 1950-luvulla. Yksikerroksiset laajennukset on tehty kiinteistöön vuosina 1980 ja 1985. Pohjois-Pohjanmaan museon lausunnossa todetaan, ettei päärakennuksella ole muiden alueen rakennusten tapaan valtakunnallista arvoa.

Päärakennuksen läheisyydessä ovat vuonna 1880 rakennettu asuinrakennus, 1880-luvulla rakennettu harvinaisen suuri porakivinavetta ja aitta.

Ilmoita asiavirheestä