Kamarikuoro Aiolos konsertoi äitienpäivänä kaikille äideille ja muillekin tarkoitetussa kevätkonsertissa, joka pidetään helatorstaina 10. toukokuuta kello 18 alkaen Kokkokankaan seurakuntakeskuksessa.
Suvihaaveita-konsertin ohjelmisto koostuu pääasiassa suomalaisesta kuoromusiikista eri aikakausilta. Aioloksen taiteellinen johtaja Satu Korpi kertoo, että konsertissa haetaan tuttuihin, kansallisromanttisiinkin kappaleisiin erilaisia tulkintoja. Teemoina ovat kevät, kesä ja rakkaus.
– Haluamme tuoda perinteisiä kuorolauluja 2000-luvulle kuitenkin niin, että kauniit sointukudokset säilyvät, ja tunnelmasta välittyy rakkaus, lämpö ja ilo hyvästä musiikista. Esimerkkinä tällaisesta kappaleesta hän mainitsee Jaakko Mäntyjärven sävellyksen Eino Leinon runoon Nocturno. Kuoroteos on samalla kaunis, mutta myös realistinen kuvaus luonnon kauneudesta.
Kansallisromanttisiin tunnelmiin vie myös Toivo Kuulan Kantelettaren teksteihin säveltämä Venelaulu. Haastavimpiin kuoroteoksiin kuuluu Leevi Madetojan Kevätunta, jonka teksteistä vastaa L.Onerva.
Kamarikuoro Aioloksen riveissä laulaa tällä hetkellä 28 kuorolaista, joista puolet on Oulusta ja toiset puolet Kempeleestä, Limingasta, Tyrnävältä ja Lumijoelta. Laulajien ikähaitari on kolmestakymmenestä seitsemäänkymmeneen vuoteen. Osa kuorolaisista on laulanut Aioloksen riveissä sen perustamisesta lähtien.
Kempeleen kansalaisopiston alaisuudessa toimiva Aiolos on perustettu vuonna 1992, ja Satu Korpi on johtanut kuoroa vuodesta 2015 alkaen.
– Aiolos ihana lämmin aikuiskuoro, jossa on välitön tunnelma ja hyviä laulajia. Kuorolla on halu oppia ja ottaa tavoitteita. Aiolos on helmi, jollaista muualta ei löydy, Korpi hehkuttaa.
Aiolos on pitänyt perinteisesti sekä joulu- että kevätkonsertin. Tänä vuonna jälkimmäistä ei tule äitienpäiväkonsertin ja sitä seuraavan Vaasan kuorofestivaalien takia.
– Vaasaan lähdemme heti äitienpäiväkonsertin jälkeen, ja siellä meillä on useita konsertteja. Vaasan kuorofestivaaleista on tullut meille jo perinne.
Suvihaaveita-konsertin järjestävät yhteistyössä Kempeleen seurakunta ja Rantalakeus. Konserttiin on vapaa pääsy.