LIMINKA JYVÄSKYLÄ Proteiinipitoinen kinkku ja vahvistavat rosollit oli selvästikin mennyt joulutauolla reisiin Uleåborg AIK:n pelaajilla, kun tauolta palattiin vahvana tositoimiin. Kahden pelin viikonloppu tuotti kaksi voittoa ja yhteensä viisi pistettä.
Lauantaina Limingassa vastassa oli kuntopuntarin kärkijoukkue ja kahdentoista ottelun pisteputkessa porskuttava Forssan Palloseura. Vaikka pisteputki olikin kestänyt pitempään kuin länsimetron rakentaminen, niin vahvemman edessä sekin saatiin poikki. AIK vei tasokkaan ottelun nimiinsä numeroin 4-2 (1-0, 1-1, 2-1).
Illan tehokkain mies oli jälleen kerran (tättäräää *rumpujen pärinää*) kyllä, Kim Talman! Kapteenin käsialaa oli avausmaali ja voittomaali, voiko kapteenilta enempää toivoa? Ei voi.. no ehkä tukka oli vähän huonosti lehdistötilaisuudessa, mutta eipä keskitytä epäolennaisuuksiin. Antti ”mustelma” Hellsten teki tärkeän 2-0 maalin ja kermakakkua tarjoili Konsta Puutio katsojille näyttävällä läpiajomaalillaan, johon Henri Lehtosaari antoi satumaisen syötön. Kotijoukkueen ylivoima oli tehokasta tässäkin ottelussa, kolme neljästä tehtiin viidellä neljää vastaan. Tomi Risteli osoitti taas, ettei turhaan keiku veskaripörssin kärkipaikoilla, hänelle kertyi 30 torjuntaa. Jani Saarni merkkautti 0+2, Mikko Tauriainen 0+1, Juho Kyllönen 0+1, Ville Vittaniemi 0+1 ja Anssi Ronkainen 0+1.
Illan Rantalakeus tähdet: Juha Falin 3, Tomi Risteli 2, ja Konsta Puutio 1 tähti.
Sunnuntain vieraspeli oli Jyväskylässä Liikunnan Riemun kotiluolassa. Vaiherikas maali-iloittelu päättyi AIK:n voittoon jatkoajalla numeroin 5-6 (3-3, 2-2, 0-0, 0-1).
P.U.U.T.I.O on lyhenne sanoista Paiskoo Upeita Uuneja Tiheään Ilmiömäisillä Oivalluksilla. Keski-Suomessa Konsta kääri mukaan tehot 2+1 ja oli joukkueen tehokkain. Antti Hellsten jatkoi siitä mihin lauantaina jäi ja dalmatialainen iski tässäkin ottelussa maalin, osuma vei vieraat 1-0 johtoon. Tähän väliin mahtuivat nuo Puution kaksi osumaa ja erätauolle mentiin tilanteessa 3-3.
Teemu Savela ja Anssi Ronkainen veivät parin minuutin sisällä AIK:n kahden maalin johtoon toisessa erässä, mutta jälleen Riemu punnersi pelin tasoihin.
Kolmas erä ei tuonut lisäosumia, joten jatkoaika oli edessä. Ajassa 62:17 Riemu aiheutti rangaistuslaukauksen AIK:lle ja sitä asettui ampumaan Petri Lampela. Lampela on epäonnistunut viimeksi rankkarissa 80-luvun lopulla, siispä lopputulos oli helppo ennakoida.
6-5 voitto tarkoittaa sitä, että AIK on vienyt joukkueiden kaikki kohtaamiset tällä kaudella. Tehopisteitä keräsivät myös Juha Falin 0+2, Henrik Kantola 0+2, Samuli Suojanen 0+1, Henri Lehmusniemi 0+1, Mikko Tauriainen 0+1, Kim Talman 0+1 ja Ville Närhi 0+1.