OULU Oulun Osuuspankki luovutti 10 000 euron arvoisen Taitaja-stipendin maanantaina järjestetyssä tilaisuudessa oululaisen baritoni Tomi Punkerille. Hän tuli tutuksi liminkalaisille toissa kesän oopperaproduktion pääosan esittäjänä Abraham Ojanperän roolissa.
Tänä vuonna pankki halusi antaa omistaja-asiakkailleen mahdollisuuden vaikuttaa Taitaja-stipendin saajaan. Ideoita stipendin saajaksi kerättiin kesällä 2018 pankin omistaja-asiakkaille suunnatun kyselyn avulla.
Oulun ammattikorkeakoulussa laulua opiskellut Punkeri on Oulun vahvan ”laulukoulun” kasvatti ja sen hieno keulakuva. Vuonna 2016 hän osallistui Lappeenrannan laulukilpailuun, jonka finaalissa hänet palkittiin erikoispalkinnolla.
Keväällä 2018 hän osallistui ainoana suomalaisena Kanadan Montrealissa järjestettyyn klassisen laulun The Concours musical international de Montréal Voice -kilpailuun, jossa hän ylsi kahdeksan parhaan joukkoon. Menestys kilpailussa toi Punkerille runsaasti kansainvälistä näkyvyyttä, avasi uusia mahdollisuuksia ja vei laulajan uraa eteenpäin.
Myös lääketieteen lisensiaatiksi taannoin valmistunut Punkeri opiskelee tällä hetkellä Kööpenhaminan Kuninkaallisessa ooppera-akatemiassa maisterintutkintoa.
Stipendillä on jo pitkät perinteet; se on jaettu yhtäjaksoisesti vuodesta 2000 alkaen. Sen tarkoitus on huomioida ja palkita Oulun seudun monipuolista huippuosaamista. Stipendin saaja on Oulun seudulta oleva tieteen, taiteen, kulttuurin tai urheilun saralla työskentelevä yksityinen henkilö tai yhteisö, joka on tehnyt työllään ja osaamisellaan kotiseutuaan myönteisellä tavalla tutuksi.
Stipendi jaetaan Oulun Osuuspankin hallituksen vuosittain nimittämän monialaisen toimikunnan harkinnan pohjalta – sitä ei voi hakea.