Aarre kes­kel­lä Lu­mi­jo­kea – museon ovet ovat auki hei­nä­kuun loppuun saakka

Lumijoen kotiseutumuseo toimii vanhassa lainaviljamakasiinissa. Rakennuksen suojista löytyy erityisesti vanhaa talonpoikaisesineistöä.

Lumijoki
Museosta löytyy monenlaista esineistöä. Tiedätkö sinä, mihin tätä vempelettä on aikoinaan käytetty?
Museosta löytyy monenlaista esineistöä. Tiedätkö sinä, mihin tätä vempelettä on aikoinaan käytetty?
Kuva: Mirko Kovalainen

Lumijoen kotiseutumuseo seisoo kenties kunnan keskeisimmällä paikalla. Liikenteen pauhu kuitenkin unohtuu, kun astuu sisälle museorakennukseen. Viime viikon maanantaina museossa kesätyöpestinsä aloittanut Sini Hintsala kertoo väkeä käyneen jonkin verran. Paikka tuntuu houkuttelevan erityisesti Lumijoelta pois muuttaneita. Museon ovet ovat auki heinäkuun loppuun saakka.

Lumijoki-seuran puheenjohtaja Pekka Tasanto kertoo museorakennuksen sijainneen aiemmin kauempana päätien varressa. Nykyiselle paikalleen se siirrettiin 1980-luvulla.

– Lainaviljamakasiini tämä on ollut alun pitäen. Katovuosina on lainattu viljaa. Kun vauraus levisi lakeudelle, kävi tämä tarpeettomaksi, Tasanto kertoo museon hämärässä.

Kun viljamakasiini tyhjeni, jäi se pitkäksi aikaa tarpeettomaksi. Museokäyttöön rakennus kunnostettiin vuonna 1999. Museosta huolehtiminen on Lumijoen kunnan vastuulla, mutta Lumijoki-seura on myös mukana museon käytännön töissä.

Tasanto iloitsee siitä, että 1860-luvulla valmistunut rakennus on niin hyvin säilynyt. Hänen mielestään museo onkin Lumijoen suurin kotiseututyön aarre.

– Museo on yksi Lumijoen nähtävyys meren ja vanhan tuulimyllyn ohella. Tämä koko laitos on aikamoinen aarre. Täällä saa perspektiiviä siitä, miten ihmiset ovat ennen eläneet.

Lue lisää 1.7. Rantalakeudesta tai diginä!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä