Tulta päin!
19.05. 07:00
Tiina Haapalainen
LIMINKA Seitsemän kesää Teatteri Rytinä on esittänyt liminkalaisille teatteria. Tänä vuonna kesäteatteriesitykset ajoittuvat kuitenkin toukokuuhun. Teatteri Rytinän esittämä Tulta päin! -näytelmän ensi-ilta nähdään Heikki Sarvela -salissa tulevana viikonloppuna.
Teatteriryhmän puheenjohtaja Pentti Korkala pitää esitysajankohtaa hyvänä.
– Keväällä ihmisillä on hyvin aikaa sekä osallistua näytelmän tekoon että käydä katsomassa esityksiä. Monesti harrastajateatterien esitysajat jäävät kuitenkin liian lyhyiksi. Yhteensä esityksiä olisi hyvä olla 10-20. Ja ihanteellista olisi esittää näytelmää keväällä ja syksyllä, ja pitää keskikesän viikon lomaa, Pentti Korkala tuumii.
Harrastajateatterin parasta markkina-aikaa hänen mielestään olisi syksy, jolloin ammattiteatterit eivät ole vielä aloittaneet esityksiään.
Tulta päin! -näytelmän ohjaa Timo Koivisto, joka alunperin kirjoitti tyttärensä Terhi Koiviston kanssa näytelmän elokuvaksi. Pentti Korkala löysi sen sattumalta. Timo Koivisto kutsuttiin yhdistyksen kokoukseen ja häntä pyydettiin sekä käsikirjoittamaan että ohjaamaan näytelmäversion elokuvasta.
1970-80 -lukujen vaihteeseen ajoittuva näytelmä kertoo paloasemista ja niiden lakkauttamisesta. Tapahtumapaikkana on Perälän kylä, jonka asukkaat havahtuvat puolustamaan kotikylänsä paloasemaa. Ja kuten kesäteatteriin kuuluu, asiat eivät suju aivan suunnitelmien mukaan, vaan tapahtumista muodostuu melkoinen sillisalaatti, joka ratkeaa vasta näytelmän lopussa.
Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!






