Maijan maalaukset keräsivät taiteen ystävät yhteen
15.06. 13:23
Tiina Haapalainen
HAILUOTO Vasta valmistunut Hailuodon kylätalon näyttelytila kylpee valossa. Se heijastuu valkoisista puhtaista seinistä ja se myös nostaa esille seinille ripustetut värikkäät taulut.
Näyttelytila on valon lisäksi täynnä myös ihmisiä, sillä Hailuodossa 1970-luvulta lähtien kesäisin asuneen Marjatta Hanhijoen taidenäyttely on juuri avattu. Jokainen vieras saa lämpimän halauksen taiteilijalta, joka on ilahtunut nähdessään vanhoja tuttuja.
Puheensorina täyttää pian tilan. Kuulumisten vaihdon lomassa ihaillaan tietysti maalauksia. Kesäluotolaiset Pauli ja Elsi Ryhänen Oulusta kertovat seuraavansa ja keräilevänsä taidetta.
– Arvostamme Marjatan töitä. Ne ovat viehättäviä. Jokin minimalismi ja pelkistetty kauneus sekä herkkyys vetoavat niissä. Akvarelleissa käytetyt värit ovat mahtavia. Marjatalla on myös taitoa ilmaista asioita, he toteavat.
Avajaisiin ovat saapuneet myös Britta ja Lauri Rankka. Britta Rankka kertoo heidän viettävän Hailuodossa kaikki mahdolliset vapaa-ajat, ja Marjatan he tuntevat entuudestaan, kuten moni muukin Hailuodossa.
– Ihmiset tykkäävät Maijasta, näyttelyä järjestämässä ollut Kirsti Nieminen tiivistää hymyillen.
Näyttelyn avajaisiin osallistuu parin tunnin aikana kuutisenkymmentä henkilöä. Osa heistä jatkaa juhlia vielä Marjatta Hanhijoen luona.
Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!



