Maatilojen rakennemuutos jatkuu, karjatilojakin tarvittaisiin

13.04. 07:00

Ilkka Ylitalo

Liminka Kevät on edennyt huhtikuun alkupäivinä lakeudella kohisten. Tuposlaisen maatilan pihapiirissä isännät valmistelevat jo seuraavan satokauden töitä ja tulevia investointeja. Kiinnostuksen kohteena on Kalle Vähäsöyringin pari vuotta sitten rakentama viljankuivaamo, jossa on kaksi kuivaussiiloa.

– Kumpaankin yksikköön mahtuu 365 hehtoa viljaa. Kun toisessa kuivataan, voidaan toista jäähdyttää, purkaa ja täyttää uudelleen. Uunia ei tarvitse sammuttaa koko kuivausaikana, jos jyviä riittää, isäntä selostaa kuivurinsa tekniikkaa.

Parin vuoden kokemukset ovat olleet hyviä.

– Vanhaisäntä ilmoitti jo viitisen vuotta sitten, että yötyöt eivät hänelle enää sovi. Jos pitää vaihtaa yöllä jyviä, niin vaihda itse. Silloin oli tehtävä ratkaisuja, koska puintikausi kestää kuitenkin jonkin aikaa. Nuorenkaan miehen kunto ei riitä töihin yötä päivää. Ratkaisuksi löytyi tämä malli, joka automaattisesti siirtää kuivauksen toiseen yksikköön, kun vilja on varastokuivaa. Saan nukkua yöni rauhassa, jos lataan molemmat kaapit täyteen illalla, Kalle Vähäsöyrinki kertoo.

Investointi maksoi 200 000 euroa. Vähäsöyringin mukaan kuivaamon käyttöiäksi on laskettu 15 vuotta. Hän toivoo sen kestävän ainakin 25 vuotta.

– Olen suunnitellut kuivaamon energiatuotannon muuttamista osaksi hakkeelle. Nykyinen öljyn hinta, reilut euro litralta, on aika kallista. Talo meillä jo lämpiää hakkeella, mutta kuivaamoon en ole vielä oikeaa ratkaisua löytänyt. Lämmönvaihdin on jo ostettu, hän sanoo.

Ongelmana on, että suuritehoiselle kattilalle pitäisi olla käyttöä myös talvella. Vähäsöyrinki on pohtinut hakelämpökontin hankkimista, joka voidaan siirtää talveksi jonnekin muualle.

Hakekattiloita on saatavissa jo kuivaamoihinkin. Antti-tehtaan myyntipäällikkö Matti Reunasen mukaan Antin hakekattila sopii vain kuivaamoihin, koska siinä ei ole veden lämmitystä.

– Kattilan ja lietson tuottama lämmin ilmamäärä on niin suuri, että sen hyödyntäminen muutoin on vaikeaa, hän sanoo.

Kuivaamon hakekattilan hinta on tällä hetkellä tehosta riippuen 45- 60 000 euroa. Reunasen mukaan tällainen hankinta vaatii ainakin miljoonan kilon kuivaustarvetta.

Lue loput uusimmasta lehdestä.

VIIMEISIMMÄSSÄ LEHDESSÄ
PÄIVÄN KYSYMYS

Joko olet aloittanut kuntokuurin?

LUKIJOIDEN KUVAT JA VIDEOT
Lorem ipsum dolor sit amet similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi.

KATSO KAIKKI KUVAT