Liminganlahden luontokeskusta korjataan ja laajennetaan
10.08. 07:00
Anu Kirstinä
Liminka Liminganlahden luontokeskuksella puhaltavat pian uudet tuulet. Parhaillaan Rantakurvi kuudessa saneerataan toimistotiloja, vaihdetaan lämmitysjärjestelmä maalämpöön ja rakennetaan laajennusosaa.
Kevättalvella valmistuvan laajennusosan pinta-alaksi tulee 600 neliömetriä, jotka täyttyvät auditoriosta, näyttely- ja kokoustiloista.
– Tämä on pitkäaikanen haave. Liian vähän on tapahtunut siitä, kun WWF rantatui Liminkaan 1980-luvulla, metsähallituksen suunnittelija Ulla Matturi huokaisee helpotuksesta.
Laajennuksen ja korjauksen myötä luontokeskus tulee toimimaan ympärivuotisesti. Kävijämäärän toivotaan yli kaksinkertaistuvan 50 000 kävijään.
Hankkeen kokonaiskustannusarvio on 3,5 miljoonaa euroa. Rahoittajia ovat Ympäristöministeriö, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Pohjois-Pohjanmaan liitto ja Limingan kunta.
Hankkeen myötä Liminganlahdesta tulee seudullinen luontomatkailun ja virkistyskäytön keskus sekä osa Metsähallituksen valtakunnallista luontokeskusverkostoa.
– Tavoitteena on tehdä tästä yhteinen tapahtumapaikka, opastuskeskus ja kansainvälinen luontokuvauskohde. Haluamme saada ihmiset viipymään luontomatkailun äärellä pidempäänkin.Tänne tullakseen ei tarvitse olla lintuharrastaja. Enemmän tästä saa irti, kun ei tiedäkään linnuista niin paljon, Ulla Matturi lupaa.
Näyttely, jonka kustannusarvio on 800 000 euroa, tulee esittelemään lintujen kahdeksan vuodenaikaa ja lintujen biologiaa.
Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!





