Uutiset
Kempele Julkinen sektori elää velan varassa ainakin vuoteen 2015 saakka. Tarvitaan toiminnan, rakenteiden, lainsäädännön ja tulopohjan uudistamista. Kempeleessä maanantai-illan kuntien tulevaisuutta pohtineen keskustelutilaisuuden alustajat vasemmistoliiton kansanedustaja Martti Korhonen ja kunnanjohtaja Kari Ahokas olivat asioista samoilla linjoilla.
– Olemme Kempeleessä reagoineet muutoksiin. Uusi hallintomallimme tuo poliittiset päätöksentekijät asioiden valmistelun keskiöön. Edustuksellisen demokratian on löydettävä ratkaisut nykyisin ongelmiin. Muita vaihtoehtoja ei ole, Ahokas totesi.
Kempele on aloittanut talouden tasapainotustoimet. Viime vuodelle laadittu budjetti oli 3,5 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tilinpäätöksessä vaje on saatu kurottua noin 200 000 euroon.
Ahokas toivoi lainsäädäntöön tarkennuksia. Jatkossa on entistä tarkemmin pohdittava, mihin on varaa. Ahokkaan mukaan lait takaavat tukimuotoja, joita varakkaat ihmiset eivät tarvitse.
– Uusia malleja tarvitaan kuntatalouden hoitoon. Suomessa olosuhteet vaihtelevat. Aikaisemmin suuret kaupungit menestyivät. Nyt suurimmat talouden romahdukset ovat tapahtuneet niissä. Oulun tulot romahtavat tänä vuonna. Jos työttömyys jatkaa kasvuaan, ongelmat pahenevat edelleen, Martti Korhonen listasi.
Korhonen oli huolissaan suurten ikäluokkien ikääntymisestä. Omatoimisuuden tukeminen on välttämätöntä. Tanskassa on Korhosen mukaan tästä saatu hyviä tuloksia.
– Veropohjan laajentaminen on välttämätöntä. Verotuloja voidaan lisätä liikenne- ympäristö- ja pääomaveroja nostamalla. Kuntien on tarkkaan harkittava, millaisiin hankkeisiin se rahojaan käyttää. Esimerkiksi Oulun rahoittama Kuusamo-tiehanke ei voi tulla käytännöksi, Korhonen sanoi.
Valtionapujen osalta Korhonen uskoi, että alueiden olosuhteet ja ikärakenne on tulevaisuudessa huomioitava entistä paremmin. Aktiivi väestö pakkautuu taajamiin, ja laajat syrjäseudut ukkoutuvat.
Kuntien elinvoima on kiinni elinkeinoelämän menestymisestä. Niin Ahokas kuin Korhonenkin vaativat liikennenolosuhteiden parantamista Pohjois-Suomessa. Kaksoisraide Ouluun sekä lähijunaliikenteen aloittaminen ovat tulevaisuuden ratkaisuja.
Kuntapalvelujen ulkoistamiseen miehet suhtautuivat kriittisesti. Molemmat toivoivat, että kuntien omia toimintoja kehitetään niin, että kilpailukyky säilyy.
Lue jutun loppu printtilehdestä.